lawines razen aflevering 1: LAWINES RAZEN

LAWINES RAZENeen podcast in acht delen, waarin klassieke Nederlandstalige kinderboeken opnieuw gelezen en besproken worden met schrijvers van nu.

Aflevering 1: Lawines razen – An Rutgers van der Loeff (1954).

Luister hier:

powered by Sounder

Gasten: Rita Verschuur & Sanne Rooseboom.

Rita Verschuur (1935) begon haar literaire loopbaan als vertaalster uit het Zweeds, nadat ze als jonge twintiger in Zweden ging wonen. Ze werd de vaste vertaalster van bijvoorbeeld Astrid Lindgren, en in 1976 begon ze zelf kinder- en jeugdboeken te publiceren, waarbij de reeks die gebaseerd is op haar eigen herinneringen bijzonder hoog gewaardeerd werd. Tegenwoordig schrijft ze autobiografisch werk dat gericht is op een volwassen publiek.

Sanne Rooseboom (1979) werkte tien jaar als journalist voor verschillende dagbladen, was o.a. correspondent in Londen, en debuteerde in 2016 met Het ministerie van oplossingen, dat later een reeks werd en waarvan zojuist het vijfde deel is aangekondigd. Onlangs verscheen Mot en de metaalvissers, een avonturenboek over een meisje dat met een magneet oud ijzer gaat opvissen en dan een wonderbaarlijke kleine duikboot vindt, waarna een enorm avontuur begint.

An Rutgers van der Loeff (1910 – 1990) was een van onze allergrootste kinderboekenschrijfsters, die verhalen schreef waarin het decor vaak onbekend en meeslepend was. Haar twee beroemdste boeken zijn De kinderkaravaan (over zeven pionierskinderen die hun ouders verliezen en een tocht ondernemen door de Amerikaanse wildernis) en Lawines razen. Dat laatste boek werd bekroond als allereerste Kinderboek van het Jaar (de voorloper van wat later de Gouden Griffel werd). Rutgers van der Loeff schreef werk dat buitelt van de gebeurtenissen, het is vaak razend spannend, maar ook psychologisch precies, het stipt als in een ensemblefilm allerlei markante personages aan, het decor is vaak heel erg on-nederlands en naast alle natuurgeweld en tragiek is er ook altijd behoorlijk wat humor. 

  • De montage van Lawines razen is in handen van Ignace Schoot.
  • De podcast werd mogelijk gemaakt door een subsidie van het Nederlands Letterenfonds in het kader van de campagne Van maker tot lezer, en we bedanken de erven An Rutgers van der Loeff en uitgeverij Ploegsma voor het mogen gebruiken van de naam Lawines razen.
  • De muziek: Capering (Blue Dot Sessions).
  • Het logo werd gemaakt door Floor de Goede.  
  • Komende afleveringen: Kon hesi baka / Kom gauw terug, El is zo blij met Els, Het malle ding van bobbistiek, Hoe Mieke Mom haar maffe moeder vindt, Boris, Berichten voor bezorgde kinderen, Kinderen van Moeder Aarde.  
  • Wil je meer weten over de feiten achter dit boek? Over wat er echt is gebeurd en wat An Rutgers van der Loeff kan hebben gebruikt voor haar research? Jeroen Fokker zocht het uitgebreid uit. Lees dat hier.
  • Hieronder vind je de twee in de podcast genoemde schilderijtjes, die bij Rita thuis hangen en door An Rutgers van der Loeff gemaakt zijn.

Besproken boeken

An Rutgers van der Loeff: Lawines razen

Lawines razen

An Rutgers van der Loeff

Bestel
An Rutgers van der Loeff: Alleen tegen alles

Alleen tegen alles

An Rutgers van der Loeff

Bestel
An Rutgers van der Loeff: Ze verdrinken ons dorp

Ze verdrinken ons dorp

An Rutgers van der Loeff

Bestel
Sanne Rooseboom: Mot en de metaalvissers

Mot en de metaalvissers

Sanne Rooseboom

Bestel
Sanne Rooseboom: Het ministerie van oplossingen

Het ministerie van oplossingen

Sanne Rooseboom

Bestel
Rita (Törnqvist-)Verschuur: Zwerftocht van een trollenkind

Zwerftocht van een trollenkind

Rita (Törnqvist-)Verschuur

Bestel
Rita Verschuur: Het geheim van mijn moeder

Het geheim van mijn moeder

Rita Verschuur

Bestel
Joke Linders: An Rutgers van der Loeff, de biografie

An Rutgers van der Loeff, de biografie

Joke Linders

Bestel